KIA Opirus

Kia Opirus je štvordverový sedan kórejskej spoločnosti Kia Motors, ktorý patrí k segmentu vyššej strednej triedy. Názov modelu je odvodený od názvu mesta Ophir v Mezopotámii a podľa spoločnosti Kia predstavuje vlastnosti luxusu a štýlu. V severnej Amerike sa predáva pod názvom Amanti.

KIA Opirus

zdroj: wikipedia.org

Kia Opirus bola predstavená na autosalóne v Ženeve v roku 2003 a stala sa vlajkovou loďou spoločnosti. Opirus hrá rolu najväčšieho a najdrahšieho modelu značky Kia. Je to reprezentačný veľký automobil s bohatou výbavou, veľkým motorom vysokým komfortom.

Opirus sa vyrábal v továrni Hwaseong a bol prvým automobilom značky Kia, ktorý bol postavený na spoločnej platforme spolu s automobilom Hyundai XG. Takto sa mohli čas a náklady na vývoj skrátiť a zredukovať. Do Európy sa dodával Opirus so šesťvalcovým V motorom s objemom 3.5L a výkonom 149 kW. Pre americký trh bol tento automobil ponúkaný so šesťvalcovým V motorom s objemom 3.8L a výkonom 196 kW.

Začiatkom roka 2007 bola Kia Opirus prepracovaná. V rámci tohto prepracovania, okrem iného, bola zmenená maska chladiča, predná časť auta (dva xenónové svetlomety na každej strane) sa zmenila len mierne. Zadná časť auta sa stala okrúhlejšou a zachovali sa vertikálne koncové svetlá, interiér dostal namiesto dreveného vzhľadu vzhľad klavírnej čiernej farby.

Nástupcom automobilu Kia Opirus sa v roku 2010 stala Kia Cadenza.

Technické paramtre

Dĺžka 5000 mm
Šírka 1850 mm
Výška 1485 mm
Rázvor náprav 2800 mm
Celková hmotnosť 2265 kg
Priemerná spotreba paliva 10,9 l/100 kmh
Max. rýchlosť 230 km/h

Video: