KIA Cerato

Cerato je osobný automobil zaraďujúci sa do triedy kompaktných vozidiel. Začala sa vyrábať v Južnej Kórei v roku 2003 ako hatchback a liftback, do Ameriky a Európy dorazil však až v prvej polovici 2004. V roku 2008 bolo Cerato nahradené modelom Kia Forte, ktorý sa začal vyrábať v Južnej Kórei a je vlastne druhou generáciou Kia Cerato. Na niektorých trhoch(Austrália, Brazília) však pod názvom Cerato predaj pokračoval ešte aj v nasledujúcich rokoch, preto sa niekedy táto druhá generácia nazýva aj Kia Cerato Forte.

KIA Cerato

zdroj: wikipedia.org

Už tri roky po zažatí výroby bolo Cerato v Európe nahradené modelom Cee’d. Iba v niektorých európskych krajinách (napr. Švédsko alebo Holandsko) ostal model v ponuke aj v ďalších rokoch, v niektorých oblastiach ako napríklad v Číne sa dokonca predáva dodnes. V krajinách, kde sa predaj modelu zachoval, prešlo auto menšími úpravami a novinkami. Postupne sa však aj tu premenoval na Kia Forte a v USA sa predával pod označením Spectra.

Produkcia auta prebiehala na dvoch miestach. Na čínsky trh od roku 2005 dodával autá spoločný podnik automobiliek pod názvom Dongfeng/Yueda/Kia v Yangcheng. Zvyšok sveta bol zásobovaný vozidlami z juhokórejského závodu Hwaseong, ktorý sa od roku 2009 preorientoval na výrobu Fordu. Vývoj auta vychádzal z platformy Hyundai Elantra XD2. Tamojší Namyang vývojové centrum pracoval tiež na motore R-Diesel, ktorý sa dá nájsť u modelu Sportage SL.
Zaradiť ho môžeme niekde medzi triedu miniáut reprezentovaných modelom Rio a strednú triedu, ktorú zastupuje Kia Magentis. Dostupná je v dvoch karosériových prevedeniach a s dvoma rôznymi stupňami výbavy.

Auto prichádza v dvoch verziách : ako 5-dverový hatchback resp. ako 4-dverový liftback.
Prvý z nich má typickú formu Golf-u a bol prvým modelom v triede kompaktných áut od Kie. Obe prevezú 5 ľudí.

Cerato má okrem toho viacero úrovní výbavy, ako základná je určená verzia s označením LX, väčšie možnosti poskytuje úprava EX, všetky sú kombinovateľné so všetkými druhmi motorov, jedine liftback vo verzií EX bol kombinovateľný len s 2.0L motorom.

Štandardná výbava zahŕňa vo všetkých modelov 6 airbagov, ABS, posilňovač riadenia, centrálne zamykanie, elektrické ovládanie všetkých okien, automatickú prevodovku, klimatizáciu či audio výbavu so 4 reproduktormi s CD/MP3 a rádiom.

Vyššia výbava (EX verzia) ponúka navyše automatickú klimatizáciu , alarm, 16 palcové zliatinové disky, elektricky vyhrievané a ovládateľné spätné zrkadlá, koženú výbavu interiéru, palubný počítač, diaľkové centrálne zamykanie či tempomat.

Vo verzii 1.6 LX sa dal kúpiť za 15 000€, najdrahší model 2.0 EX CRDi(diesel) bol dostupný za približne 19 000€. O niečo lacnejšia ale porovnateľná je americká verzia pod názvom Spectra. Táto verzia ponúka 2.0L benzín a začínala na cene 13 545€.

Parametre

Prevodovka 4-st. automatická, 5-st. manuálna
Motory benzín: 1.6-2.0L (77–105 kW)
diesel:1.5–2.0L (54–85 kW)
Dĺžka 4340–4480 mm
Šírka 1735 mm
Výška 1470 mm
Rázvor 2610 mm
Váha 1253–1466 kg
Max. rýchlosť 190 km/h
Spotreba 7.0 l/100km(1.6L), 7.9 l/100km(2.0L)

Video: